Günübirlik ameliyat: Hastaların ameliyat edilecekleri gün içinde hastaneye kabul edilip aynı gün hastaneden taburcu edildikleri bir programdır. Bu programda hastalar sabah saat 8'de hastaneye gelir, cerrahi ünitesinde ameliyat için hazırlanır, ameliyat olur, aynı gün içinde evlerine dönerler. Çocuklar ebeveynlerinden daha az ayrı kalırlar, ameliyat sonrası komplikasyonlar daha az görülür, iyileşme süresi hastanede yatışa göre daha hızlı ve kolay olur.

Çocuğunuza Günübirlik Ameliyat Önerildiğinde

Ameliyat günü öncesi;
-
Bir gün önce banyo yaptırmayı, gerekiyorsa tıraş etmeyi, varsa tırnaklarındaki ojeyi çıkarmayı, çocuğunuzun üzerinde bulunan değerli eşyaları evde bırakmayı unutmayınız.

-Beslenme: Hastaneye varış süresinde 6-8 saat öncesine kadar katı gıdalar, 2 saat öncesine kadar duru sıvılar (su, elma suyu, vişne suyu) verilebilir.

-Çocuğunuza yaşına uygun bir dille ameliyattan bahsediniz. Bunu yaparken dürüst ve yumuşak olun, bu konuda söyleyeceğiniz yalanlar ameliyat sonrası çocuğunuzun vücudundaki değişiklikleri algılamasını zorlaştırabilir, onu korkutabilir, size ve doktora olan güvenini sarsabilir.

Ameliyat günü;
-Çocuğun kullandığı ilaçları kutularını veya listesini, ameliyat günü için hazırlanmış sevk evraklarını, filmlerini ve kan tetkiklerini getirmeyi unutmayınız !

8:00 Gülersu ve annesi randevu günü çocuk cerrahisi polikliniğine geldiler ve hemşireye geldiklerini bildirdiler. 8:15 Anestezi hekimi Gülersu'yu muayene etti ve sağlık durumunun ameliyat için uygun olduğuna karar verdi.
8:30 Gülersu annesiyle idari bölümdeki sekreterlikten Gülersu'nun dosyasını alıp yatış-çıkış bölümünden yatışını yaptırdı. 8:45 Yatış işlemi yapılan Gülersu ve annesi, yatış kağıdı ve dosyasını alarak çocuk cerrahisi servisine çıkıp, servis hemşiresine geldiklerini bildirdiler.

8:50 Hemşire abla Gülersu'nun boyunu, kilosunu ölçüp nabız, kan basıncı ve solunumunu kontrol etti. bu sırada ailesi de hemşire tarafından verilen ameliyat izin kağıdını doldurdu. 9:00 Gülersu ve ailesi hemşire tarafından gösterilen odaya yerleştiler.
9:10 Gülersu özel ameliyat önlüğünü giydi. Personel ve annesiyle beraber ameliyat öncesi hazırlık odasına gittiler. 9:30 Gülersu anestezi hekiminin kendisine verdiği sihirli suyu bir dikişte bitirdi. Hazır olduğunda ameliyata alındı.

11:30 Başarılı geçen ameliyat sonrası Gülersu uyanma odasında uyandı. Bir süre orada izlendi ve servisteki yatağına getirildi. 14:30 Ameliyattan 3 saat sonra Gülersu sıvı gıdalar almaya başladı. Doktor durumuna göre nasıl besleneceğini anlattı. Ameliyat sonrası kendini biraz kötü hissedebileceğini, ağrısının olabileceğini hatırlattı.
 

16:00 Son kontrolün ardından sağlığına kavuşan Gülersu çıkış işlemleri yapıldıktan sonra evinin yolunu tuttu.

 

TABURCU OLDUKTAN SONRA
Çocuğunuzun bütün gün yatakta kalmasına izin vermeyin fakat 1-2 gün sert hareketlerden koruyun.
Banyo; sünnetten 2 gün, fıtık, inmemiş testis ve benzeri ameliyatlardan 1 hafta sonraki ilk kontrolden sonra yapılabilir.
Yeme alışkanlıkları ve davranışlarındaki değişiklikler geçici ve normaldir.

Hazırlayan: ÖÇM grubu: Erbil AKASLAN, Hande ERDOĞAN, Sevinç GÜMÜŞ, İrfan ÖZER
ÖÇM Sorumlusu: Yard. Doç.Dr. Ahmet Çelik
Katkılar: Dr. Berna ÇÖKMEZ, Dr. Zafer DÖKÜMCÜ, Hemşireler: Rengül SAMANCIOĞLU, Meltem POLAT, Fatma AKSOY